27. 4. 2024
Autor: Viktorie Vondrová
zdroj: , the sun, idnes.cz, wikipedia

Odhalte tajemný příběh ženy, která byla pohřbena zaživa a strávila 11 dní uvězněná v rakvi. Marjorie McCall z Severního Irska se stala legendou poté, co údajně vstala z mrtvých. Její osudový příběh vypráví o záhadách, pověrách a vykrádání hrobů, které v 19. století panovaly. Prozkoumejte s námi fakta a legendy spojené s touto fascinující událostí.

Příběh Marjorie McCallové je fascinujícím a zároveň děsivým vyprávěním, které se v Severním Irsku předává z generace na generaci. Je to příběh o tajemstvích, pověrách a zneužívání hrobů, které bylo v 19. století běžné. V tomto článku se zaměříme na osud Marjorie McCall a zkoumáme fakta a legendy spojené s jejím údajným úmrtím a následným „vzkříšením“.

Marjorie McCall se narodila v roce 1705 v Lurganu, v hrabství Armagh, v Severním Irsku. Byla manželkou Johna McCalla, lékaře, se kterým měla tři děti. Podle pověsti byla Marjorie krásnou ženou, kterou obdivovala celá komunita.

Příčina Marjoriina úmrtí
Dne 4. března 1705 onemocněla Marjorie McCall horečkou. Její manžel John jí poskytoval lékařskou péči, ale stav se zhoršoval. Nakonec upadla do kómatu a 5. března 1705 byla prohlášena za mrtvou. Následujícího dne byla pohřbena na hřbitově Shankill v Lurganu.
Podle legendy však John McCall pochyboval o tom, zda je Marjorie skutečně mrtvá. Slyšel příběhy o lidech, kteří byli omylem prohlášeni za mrtvé a přitom se později probudili. Proto dal hrobníkovi pokyn, aby do rakve umístil okénko, aby mohl zkontrolovat, zda v ní není známka života.

zdroj:pixabay.com

Marjoriino zmrtvýchvstání
Několik nocí po pohřbu Marjorie se na hřbitov Shankill vloupali dva muži, William Hare a William Burke, s úmyslem ukrást její tělo. Tito muži byli známí vykradači hrobů, kteří prodávali těla lékařským fakultám. Věděli, že Marjorie byla pohřbena s cennými šperky, a doufali, že i na jejich prodeji vydělají.

Když Hare a Burke otevřeli Marjoriinu rakvi, byli překvapeni, že je stále teplá a dýchá. Podle legendy se Marjorie probudila, jakmile byla vystavena čerstvému vzduchu. Vyděšení muži pak utekli a incident nahlásili úřadům.
Marjorie byla zachráněna a převezena zpět domů, kde se nakonec zotavila. Žila dalších osm let a příběh o jejím „vzkříšení“ se stal populární legendou v Severním Irsku.

Pravda versus fikce
I když je příběh o „vzkříšení“ Marjorie McCallové fascinující, je důležité ho kriticky zhodnotit a oddělit fakta od fikce. Existuje několik verzí příběhu a některé detaily mohly být časem zkresleny.

Například není žádný důkaz, že John McCall skutečně nechal do rakve Marjorie vložit okénko. Tento detail mohl být přidán, aby byl příběh dramatický. Stejně tak není možné s jistotou říci, zda byla Marjorie skutečně naživu, když byla její rakve otevřena. Mohla být v stavu, který se podobá klinické smrti.

zdroj:pixabay.com

Víme však, že vykrádání hrobů bylo v 19. století v Irsku běžné. Lékařské školy potřebovaly těla k výuce, ale nákup těl byl zakázán. To vedlo k obchodu s ukradenými těly a mnoho lidí se obávalo, že se po smrti stanou terčem vykradačů hrobů.

Příběh Marjorie McCall se stal populární legendou v Severním Irsku a nadále se předává z generace na generaci.

Zdroj: Autorský text Viktorie Vondrové, the sun, idnes.cz, wikipedia


Přidejte si Top Stories na hlavní stránku Seznam.cz
Přidejte si Top Stories na hlavní stránku Seznam.cz