10. 12. 2023
Autor: Viktorie Vondrová
zdroj: , the sun, idnes.cz, wikipedia

Na záhadném Velikonočním ostrově se kromě impozantních soch Moai skrývají tajemství, která nás fascinují. Podíváme se na intrigující otázky spojené s písmem a obřími sochami, abychom lépe porozuměli tajemstvím tohoto mystického místa.

Na Velikonočním ostrově, známém též jako Rapa Nui, můžeme objevit sochy zvané moai a záhadné písmo Rongorongo. Oba elementy představují unikátní a tajemné aspekty této odlehlé oblasti.

Obří sochy moai
Ostrovní sochy moai jsou monumentální kamenné sochy. Byly vytvořeny původními obyvateli Rapa Nui mezi lety 1250 a 1500 z pevných vulkanických skal pomocí kamenných nástrojů. Proces výroby byl náročný a vyžadoval detailní znalost sochařského řemesla. Těchto soch bylo vytvořeno přes 800. Některé sochy dosahují výšky až 10 metrů a váží desítky tun.

Zdroj:pixabay.com

Odborníci se stále snaží pochopit, jak byly tyto obří sochy přesouvány po ostrově, zejména do vzdálenějších oblastí. Existují teorie o používání dřevěných saní nebo kyvadlového principu.
Moai nebyly náhodně rozmístěny. Mnohé z nich byly postaveny na ahu, kamenných platformách, které sloužily k rituálním nebo náboženským účelům. Umístění soch bylo pravděpodobně spojeno s důležitými místy na ostrově.

Moai pravděpodobně reprezentují předky nebo významné postavy v rapanuiské kultuře. Jejich vztyčené postavení a výrazné rysy obličeje nesou hluboký kulturní význam.

Náhlý kolaps rapanuiské společnosti v 17. století byl spojen s úbytkem zdrojů a zneužíváním prostředků na výrobu soch. Mnohé sochy zůstaly nedokončeny nebo leží v různých stadiích výroby.

Zdroj:pixabay.com

Rongorongo písmo
Rongorongo je jedinečný systém písma spojený s Velikonočním ostrovem. Jeho původ, význam a rozluštění zůstávají nevyřešenými otázkami. Jedná se o systém, který se zaznamenává na dřevěných tabulkách a představuje obrazový zápis. Vědci se snaží rozluštit tajemství tohoto písma, které je považováno za jedno z nejzáhadnějších na světě.

Spojení mezi obřími sochami a písmem rongorongo přidává do záhadného rázu Velikonočního ostrova další vrstvu tajemství a fascinace. Odborníci nadále zkoumají tyto záhady, aby porozuměli historii a kultuře tohoto unikátního místa.

Zdroj: Autorský text Viktorie Vondrové, the sun, idnes.cz, wikipedia


Přidejte si Top Stories na hlavní stránku Seznam.cz
Přidejte si Top Stories na hlavní stránku Seznam.cz