„To je jen podsvícené diodami, není to horké,“ říká jeden z chlapců, kteří sledují video na monitoru. „Mají krém s nanotechnologií, který se maže na chodidla,“ odpovídá další. Video ukazuje přechod přes žhavé uhlíky. Je to podvod? Nebo to skutečně jde?
Od Ameriky po Čínu a tropické ostrovy, přechody přes žhavé uhlíky jsou historicky rozšířené v mnoha kulturách. Obvykle jsou součástí rituálů, zkoušek odvahy nebo, stejně jako při firemních akcích, při stmelování kolektivu.
Teplota uhlíků při přechodu dosahuje mezi 500 až 700 °C. Jak je možné, že se lidé většinou nespálí? Je za tím mentální povznesení? Nebo vědecké vysvětlení?
zdroj:pixabay.com
Fyzikální kouzlo
Kouzlo spočívá v rychlosti, s jakou lidská kůže odvádí teplo. Žhnoucí uhlíky sice vypadají nebezpečně, ale jejich teplota už není tak vysoká. Samozřejmě, pokud se zastavíte a budete se kochat, spálíte se.
Uhlíky pokrývá tenká vrstva popela, která funguje jako izolant. V noci je neviditelná – rudý žár je výraznější.
Naše kůže má nízkou tepelnou vodivost a vysokou tepelnou kapacitu, takže při kontaktu s horkým povrchem absorbuje jen minimum tepla. Aktivní krevní oběh toto teplo rychle rozptýlí.
zdroj:pixabay.com
Znáte Leidenfrostův jev?
Pomáhá i ztvrdlá kůže na chodidlech a nečistoty z bosé chůze. Uhlíky mají nízkou tepelnou kapacitu a špatně vedou teplo. Někteří vědci navíc zmiňují Leidenfrostův jev, kdy vrstvička páry z odpařeného potu zabraňuje přenosu tepla na chodidla.