3. 12. 2023
Autor: Viktorie Vondrová
zdroj: , the sun, idnes.cz, wikipedia

Každý máme jinou (individuální) potřebu spánku a potřeba spánku bývá také odlišná v různých životních etapách a v souvislosti s událostmi, které prožíváme. Přijmeme-li své déle trvající usínání a probuzení během noci jako fakt, který je normální a fyziologický, máme velkou šanci, že se nedostaneme do bludného kruhu napětí a obav, které by náš spánek následně ještě více narušily.

Jaké v poslední době spíte? Jaké myšlenky vám létají hlavou, když nemůžete usnout nebo se probudíte během noci? Jak se cítíte ráno po probuzení? Jestliže čtete tento článek, pravděpodobně nevnímáte svůj spánek jako bezchybný a hledáte způsoby, jak jej zlepšit. Možná by vás překvapilo, kolik lidí spí efektivně a uspokojivě aniž by si to uvědomovali.  To je způsobeno naším zkresleným pohledem na spánek, což nás může vést k mylnému přesvědčení, že bychom měli svůj spánek nějak „řešit“, upravovat nebo měnit.

Mnoho z nás touží po tom rychle usnout večer, probudit se ráno svěží a spokojení. I když toto může být možné, nejedná se pro většinu lidí o běžný průběh spánku. Touha po tomto ideálu nás může stresovat, když si uvědomíme, že nám trvá usínání déle nebo se během noci probudíme a máme obavy, že budeme ráno unavení. Tím, že se na tuto situaci zaměříme a snažíme se ji změnit, se můžeme stávat nervóznějšími a napjatějšími, což brání relaxaci a uvolnění, které jsou potřebné k usnutí.

Probuzení během noci samo o sobě není obvykle problém. Nicméně vnímání tohoto stavu jako problematického může problém vyvtořit. Skutečným problémem není fakt, že někdo nespí určitou část noci nebo mu trvá déle usnout, ale naše vnímání tohoto jevu jako patologického, což nás vyvádí z klidu a pohody. To může vést k bludnému kruhu strachu z budoucích špatných nocí.

zdroj:pixabay.com

Prvním krokem, jak se tomuto cyklu vyhnout nebo z něj vystoupit, je uvědomit si, že různé délky usínání jsou normální. Stejně tak je normální, že v různých fázích našeho života potřebujeme různé množství spánku. Je zcela běžné, že v průběhu jedné noci spíme v cyklech s krátkými fázemi bdění. Tento musíme pochopit, abychom se nemuseli stresovat představou, že normální spánek je bez přerušení. Vytváření určitých večerních rituálů, vyhýbání se stimulujícím faktorům před spaním a vytváření relaxačního prostředí mohou přispět ke klidnému spánku.

Zdravý spánek je individuální záležitost, a každý z nás může nalézt vlastní cestu k jeho dosažení. Zkuste se vyvarovat stresu kolem spánku a nechte svůj přirozený spánkový cyklus plynout.

A jak můžeme zdravému spánku přeci jen trochu pomoci?

zdroj:pixabay.com

Můžeme si vytvořit večerní rituály, které postupně uklidňují tělo i mysl. Vyvarujeme se obrazovek a displejů před spaním, udržujme chladnější prostředí a vyhněme se jídlu a pití před spaním. Místo léků na spaní můžeme zvolit čaj z meduňky nebo malé množství teplého mléka a věnovat se před spaním relaxaci nebo čtení. Pravidelný spánek ve stejnou dobu, fyzická aktivita a odpočinek na čerstvém vzduchu mohou také pomoci zlepšit spánek. Pro lidi, kteří mají potíže se spánkem, může být užitečné naučit se relaxační techniky ve spolupráci s odborníkem zabývajícím se tímto tématem.

Zdroj: Autorský text Viktorie Vondrové, the sun, idnes.cz, wikipedia


Přidejte si Top Stories na hlavní stránku Seznam.cz
Přidejte si Top Stories na hlavní stránku Seznam.cz