12. 11. 2023
Autor: Viktorie Vondrová
zdroj: , the sun, idnes.cz, wikipedia

V polském lese, nazývaném křivý nebo zahnutý les, se nachází tajemné skupiny zkroucených stromů, které zaujaly vědce. S přes 400 borovicemi s kmeny zakřivenými o 90 stupňů se tento les poblíž Gryfina stal nejen turistickou atrakcí, ale i objektem rozsáhlých vědeckých spekulací.

V polském lese křivolaké stromy. Tento les, nazývaný také křivý nebo zahnutý les, se stal předmětem zájmu vědců po několik desetiletí. I přesto, že existuje několik teorií, vědci zatím nemají jednoznačné vysvětlení pro to, proč stromy v tomto konkrétním místě rostou s takovým zkroucením.

Les, nacházející se u města Gryfino v Západním Pomořansku, hostí přibližně čtyři sta borovic, které mají kmeny zakřivené o 90 stupňů. Některé stromy jsou mírně ohnuté, zatímco jiné mají výraznější křivky. Tato oblast lesa se vyznačuje místy, kde stromy mají neobvyklé tvary, ale jen pár desítek metrů dál rostou stromy s přirozeným vzrůstem.

zdroj:polsko.travel

Původ této zvláštní podívané sahá do 30. let minulého století, kdy byly tyto borovice vysazeny. I po létech ale zůstává záhadou, co způsobilo, že její kmeny vykazují tak výrazné zakřivení. Několik teorií bylo již bylo vědci vysloveno. Jako například vliv kolísající gravitace nebo tíha sněhu, ale žádná z nich plně nevysvětluje tento jev.

Jedna z nejpravděpodobnějších teorií vysvětluje, že sami lesníci mohli manipulovat s rostlinami po jejich výsadbě, přičemž některé stromy byly záměrně ohnuté. Přesto zůstávají otázky ohledně motivace a výběru konkrétních stromů nezodpovědné. I přes toto vysvětlení zůstává les předmětem spekulací a vědci z různých koutů světa se snaží objasnit tuto záhadu, protože žádná z teorií pro ně není dostačující.

Zdroj: Autorský text Viktorie Vondrové, the sun, idnes.cz, wikipedia


Přidejte si Top Stories na hlavní stránku Seznam.cz
Přidejte si Top Stories na hlavní stránku Seznam.cz