Nevíme, jak soutěž probíhala a jaká byla kritéria. Kdo se odhodlal hnusná jídla ochutnávat a jaký byl důsledek ochutnávek – například zvracení, bolení žaludku, průjem či jen nedostatečné podráždění chuťových buněk? Nebo snad inspirace Indiana Jonesem z hostiny na zámku...
Nevíme, jak soutěž probíhala a jaká byla kritéria. Kdo se odhodlal hnusná jídla ochutnávat a jaký byl důsledek ochutnávek – například zvracení, bolení žaludku, průjem či jen nedostatečné podráždění chuťových buněk? Nebo snad inspirace Indiana Jonesem z hostiny na zámku místního mahárádži? Mimochodem syrové opičí mozečky z hlav savců nebo živé hadí delikatesy v seznamu nejsou. A že Jones dostal ženu na jablko, čímž otočil biblický příběh, o tom není také ani zmínka.
Takže naše jídla – rybí polévka a rýžový nákyp se podle Taste Atlasu dostaly cca do poloviny vybraného seznamu hnusů. Každý týden se však seznam mění a hnus přeskakuje jiný hnus. Možná i některá jídla mizí, protože díky této reklamě si je začali lidé objednávat. Salát indigirka z mražené ryby a s kaviárem vévodil tabulce v předchozích kolech a nyní jsou tam fermentovaní žraloci. No, nezkuste nejhnusnější jídlo, protože i takový zážitek je třeba vstřebat.
Rybí polévka z kapra se dělá různým způsobem. Například se oddělí filátka a zbytek svaří. Po svaření se přidají vnitřnosti a kousky masa. Ochucení závisí na kuchařce a jídlo je to syté a chutné. Rybí polévka bude skoro vždy mít nádech rybiny, ale to je její přednost stejně jako u blondýny blond vlasy.
Rýžový nákyp ze školních jídelen byl zvláštní s politím sirupem, kompotovanými švestkami a různě tekutou rýžovou konsistencí. Proto v jedné restauraci v Praze hosté neobjednávali nákyp, asi byli žáky takových institucí. Ale tak „dobrá“ jídla dokáží udělat i z řízků, karbanátků nebo třeba kuřat. A domácí nákyp s tvarohem, různým ovocem, správně zapečený, tak ten po nezájmu dali jako pozornost podniku. Ale žádný host nepohrdl a dokonce mnozí požadovali tento dezert znovu.
Ryba prý smrdí od hlavy. Co je však proti rybě takový rychle otevřený olomoucký tvarůžek? I romadúr nebo jiné sýry mohou mnohé odradit a chuťově pak odnesou svůj pachový šarm. Ony první ochutnávky některých jídel opravdu nemusejí být ideální. Ústřice, šneci, žabí stehýnka. Nebo krásně rozvařený sulc z prasečích nožiček a jiných podivných částí prasete – třeba uší?
A tak nezbývá než opět kulinářsky cestovat. Až budete na Islandu, zkuste Hákarl, v Rusku by bylo dobré okusit jmenovaný salát a třeba v Kambodže smaženého pavouka. Protože reklama na jídlo může být i negativní a má zřejmě ten samý nebo ještě větší úspěch. A v Čechách teď snad jako valentýnské menu bude kapří polévka a smetanový nákyp. Která žena to vydrží, tak ta vydrží všechno.