Boab Prison Tree, či vězeňský strom, stojící na jižním okraji australského města Derby, je jedinečným symbolem západní Austrálie. S více než tisíciletou historií a obrovskými rozměry, tento dutý baobab návštěvníky fascinuje svým tajemným původem a nejistou minulostí.
Boab Prison Tree, známý také jako Vězeňský strom, je významným kulturním symbolem západní Austrálie, nacházejícím se jižně od Derby. Jde o impozantní dutý baobab, jenž je starý přibližně 1500 let. Jeho historie spojená s lidským užitím sahá až do 19. století, avšak účel tohoto stromu pro původní obyvatele zůstává záhadou. Přezdívka „Vězeňský strom“ je spjata s mýtem, který tvrdí, že dutý kmen sloužil jako věznění.
I když neexistují konkrétní důkazy potvrzující jeho užívání jako vězení, existuje mnoho nejasností a rozporů v jeho historii. Povědomí o tomto stromu jako vězeňském objektu pramení z chybných informací zveřejněných v novinovém článku.
První nepřesné představy, že by strom mohl sloužit jako vězení, lze vystopovat až do roku 1949, kdy umělec Vlase Zanalis vytvořil obraz, který zobrazoval vězeňský strom ve Wyndhamu. Tento obraz byl omylem identifikován jako ten z Derby v novinovém článku.
Stále však není jasné, kdo za tuto chybu nese odpovědnost – zda novinář, autor obrazu nebo někdo jiný. Nicméně od padesátých let 20. století se tato dezinformace opakovaným uváděním v článcích začala považovat za fakt, kterému mnozí slepě věří.
Strom se postupem času stal turistickou atrakcí, přestože jeho pochybná a pravděpodobně falešná historie přetrvává.
zdroj:pixabay.com
V článku z roku 1960 v Australian Women’s Weekly se poprvé objevily pochybnosti o pravdivosti historie tohoto místa, kde bylo zmíněno, že strom v Derby pravděpodobně nikdy nesloužil jako vězení.
Ačkoliv existují pochybnosti o historické pravdivosti tohoto místa, je strom stále oficiálně zapsán jako Vězeňský baobab v registru Státního památkového úřadu.
Doktorka Elizabeth Grant z University of Adelaide, autorka části o tomto tématu v knize Palgrave Handbook of Prison Tourism, odsuzuje tuto falešnou propagaci a zneužívání baobabu pro účely turistiky, neboť tím dochází k zamlžení skutečné historie tohoto místa.
V minulosti byl tento baobab považován za posvátný spolu s ostatními stromy v okolí Derby. Místní domorodci věřili, že strom uchovává nějakou entitu, že má svou vlastní duši. Konkrétně tento strom sloužil jako místo ukládání ostatků, což potvrzují nálezy antropologů v roce 1916, kdy byly nalezeny kosti předků objevené antropologem Herbertem Basedowem.