Jihoafrický atlet Oscar Pistorius byl dlouho v centru pozornosti jako první hendikepovaný sportovec, který se účastnil letních olympijských her v Londýně. Soutěžil na vrcholové úrovni bez nohou, s pomocí speciálních protéz. V únoru 2013 však šokoval svět tím, že...
Jihoafrický atlet Oscar Pistorius byl dlouho v centru pozornosti jako první hendikepovaný sportovec, který se účastnil letních olympijských her v Londýně. Soutěžil na vrcholové úrovni bez nohou, s pomocí speciálních protéz. V únoru 2013 však šokoval svět tím, že na svatého Valentýna ve svém domě zastřelil svou přítelkyni, modelku Reevu Steenkampovou.
V únoru 2013, kdy celý svět slaví svátek zamilovaných, přijíždí Reeva Steenkampová do domu Pistoriuse v jihoafrické Pretorii. Před vstupem do domu ještě žertuje s ochrankou. Toho večera však namísto romantického večera dojde k tragédii. Podle svědků z řad sousedů probíhá v domě divoká hádka, která vyústí ve střelbu kolem třetí hodiny ráno.
Pistorius následně tvrdí, že si Reevu spletl se zlodějem, když ji čtyřmi výstřely – do hlavy, paže, pánve a ruky – zasáhl přes zavřené dveře koupelny. Atlet se obhajuje tím, že jednal ve strachu a bez svých protéz se cítil zranitelný. Následně se snažil otevřít dveře kriketovou pálkou a umírající Reevu odtáhl po schodech, kde se ji pokoušel resuscitovat.
zdroj:pixabay.com
Oscar Pistorius, známý svou výbušnou povahou a agresivitou, čelí obviněním z úmyslné vraždy. Soud ho nakonec shledá vinným z vraždy a odsoudí k 13 letům a pěti měsícům vězení. Případ vyvolal celosvětovou debatu o domácím násilí, spravedlnosti a roli hendikepovaných sportovců ve společnosti.
Temná stránka sportovního hrdiny
Pistoriusův případ odhalil temné stránky jeho osobnosti, které byly dlouho skryty za jeho sportovními úspěchy. Jihoafrický atlet, který se proslavil svou odvahou a houževnatostí, se najednou ocitl v centru kontroverzí a skandálů. Svědci a bývalí známí popisují Pistoriuse jako extrémně žárlivého a agresivního jedince s nebezpečnou zálibou ve střelných zbraních.
Policie již dříve zasahovala v jeho domě kvůli nařčení z domácího násilí. Pistorius dokonce strávil noc v policejní cele kvůli napadení ženy. Podle výpovědí přátel a známých Reevy Steenkampové byl jejich vztah poznamenán jeho výbušným chováním a patologickou žárlivostí. SMS zprávy mezi Pistoriusem a Reevou odhalují napětí a obavy, které v jejich vztahu panovaly.
Soudní proces
Soudní proces s Pistoriusem přitahoval pozornost médií z celého světa. Pistorius se během soudních stání snažil přesvědčit porotu o své verzi událostí, často s dojemnými projevy a demonstrativním chováním. Soudkyně Thokozile Masipaová původně kvalifikovala událost jako zabití z nedbalosti a odsoudila Pistoriuse k pěti letům vězení. Odvolací soud však případ překvalifikoval na vraždu a zvýšil trest na 13 let a pět měsíců.
zdroj:pixabay.com
Život za mřížemi a hledání odpuštění
Během pobytu ve vězení se Pistorius několikrát pokusil o sebevraždu a tvrdil, že má zdravotní problémy. Jeho právníci tvrdili, že se obrátil k Bohu a hledá odpuštění od rodiny Reevy Steenkampové. Tento krok byl mnohými vnímán jako snaha o zajištění předčasného propuštění. Rodina Steenkampové však zůstala neoblomná a odmítla Pistoriovu žádost o odpuštění.
Dopady na veřejnost a společnost
Případ Oscara Pistoriuse rozpoutal celosvětovou debatu o domácím násilí, spravedlnosti a odpovědnosti sportovců jako veřejných osobností. Mnoho lidí zpochybňovalo, zda je možné oddělit sportovní úspěchy od osobního chování jednotlivce. Pistoriusův pád z obdivovaného sportovního hrdiny na odsouzeného vraha zůstává varovným příběhem o nebezpečí skrytém za zdánlivou slávou a úspěchem.