11. 6. 2024
Autor: Viktorie Vondrová
zdroj: , the sun, idnes.cz, wikipedia

Američtí prezidenti, jako jedny z nejvýznamnějších osobností globální scény, jsou neustále pod drobnohledem veřejnosti, médií i politických oponentů. Jejich činy a rozhodnutí jsou posuzovány s mimořádnou přísností, ať už jde o skandály spojené s korupcí, aférami nebo tajnými operacemi.

Američtí prezidenti jsou jedny z nejvýznamnějších postav na globální scéně, a proto jsou neustále pod drobnohledem médií, oponentů i obyčejných občanů. Jejich jednání a rozhodnutí jsou posuzována velmi přísně. Například Bill Clinton by mohl vyprávět o svých zkušenostech s aférou „Cigars“.

Warren G. Harding

Warren G. Harding, dvacátý devátý prezident Spojených států, sloužil v úřadu od roku 1921 až do své předčasné smrti v roce 1923. Jeho prezidentské období bylo poznamenáno několika skandály, včetně sexuálních afér a korupce v jeho administrativě. Obsah jeho dopisů s Carrie Fultonovou-Phillipsovou by mohl zvrátit jeho zvolení, kdyby byl veřejnosti znám.

Vztah s Fultonovou-Phillipsovou trval 15 let a zahrnoval nátlak na Hardinga, aby hlasoval ve prospěch Německa. Na hraně zákona se ocitl zejména v kauze Teapot Dome, kdy kryl úředníky zapojené do úplatkářství. Jeho ministr vnitra Albert Fall prodal práva na těžbu ropy soukromé společnosti výměnou za úplatky, za což nakonec strávil rok ve vězení. Harding sám unikl spravedlnosti jen díky své smrti v roce 1923.

Richard Nixon

Dne 9. srpna 1974 americké domácnosti sledovaly, jak prezident Richard Nixon oznamuje svou rezignaci v souvislosti s aférou Watergate. Nixon vědomě odposlouchával demokratické politiky během předvolební kampaně, což odhalili novináři. Proti němu se zvedla vlna nevole a byl zahájen proces impeachmentu. Nixon rezignoval sám a jeho nástupce mu udělil milost, čímž mu zabránil být stíhán.

zdroj:pixabay.com; Elvis Presley, Richard Nixon

Ronald Reagan

Ronald Reagan, třicátý devátý prezident Spojených států, je známý pro svůj boj proti Sovětskému svazu a ukončení studené války. Nicméně, v roce 1986 byl jeho úřad zapleten do skandálu Iran-Contra. Reaganova administrativa tajně prodávala zbraně Íránu a peníze z prodeje směřovaly k podpoře rebelů ve Střední Americe. Mezinárodní soudní dvůr rozhodl, že USA porušily mezinárodní právo. Reagan tvrdil, že o ničem nevěděl, což bylo kontroverzní.

Bill Clinton

Doutník. Slovo, které bude Billa Clintona provázet i po skončení jeho politické kariéry. Bulvární média často šíří příběh, ve kterém stážistka Bílého domu Monica Lewinsky kouří doutník a masturbuje. Prezident Clinton sedí vedle ní, rovněž s doutníkem, a také masturbuje. Palestinský předák Jásir Arafat zatím netrpělivě čeká na audienci. Pravdivost tohoto příběhu zůstává nejasná.

Je však jisté, že Clintonův románek s Lewinsky vedl k vyvolání impeachmentu v roce 1998. Obžaloba ho vinila z křivé přísahy a maření spravedlnosti ve snaze utajit svou aféru s tehdy dvaadvacetiletou stážistkou.

Navzdory těmto vážným obviněním Senát Clintona neuznal vinným, což mu umožnilo dokončit druhé funkční období. Po provalení skandálu se objevilo několik žen, které prezidenta obvinily ze znásilnění – všechny případy však byly pro nedostatek důkazů zamítnuty.

zdroj:pixabay.com; Bill Clinton

Tito američtí prezidenti, ačkoliv byli jedněmi z nejmocnějších mužů na světě, často balancovali na hraně zákona a čelili obrovskému tlaku veřejnosti a médií.

Zdroj: Autorský text Viktorie Vondrové, the sun, idnes.cz, wikipedia


Přidejte si Top Stories na hlavní stránku Seznam.cz
Přidejte si Top Stories na hlavní stránku Seznam.cz