Je vám špatně a bolí vás hlava? Mnoho z nás zažilo vyčerpávající kocovinu, ale spousta lidí tento pocit vůbec nezná. Když si řekneme něco o tom, jak a proč kocovina vzniká, můžeme se jí v budoucnu vyhnout nebo ji...
Je vám špatně a bolí vás hlava? Mnoho z nás zažilo vyčerpávající kocovinu, ale spousta lidí tento pocit vůbec nezná. Když si řekneme něco o tom, jak a proč kocovina vzniká, můžeme se jí v budoucnu vyhnout nebo ji alespoň zmírnit. Pojďme se tedy podívat na 10 zajímavostí o kocovině.
Kocovina může stát víc než jen vaši peněženku.
Každý z nás už se ani někdy probudil s takovou kocovinou, kdy jsme si ani nepamatovali, kdy a jak jsme se dostali domů. Nejen, že taková kocovina poznamená vaši peněženku, ale už jste někdy kvůli kocovině omlouvali z práce? Nejste sami. A pokud do práce jdete s kocovinou, odráží se od toho vaše pracovní výkony. To pak stojí peníze vašeho zaměstnavatele. Může to také zvýšit riziko nehody, protože vaše reflexy mohou být zpomalené a váš úsudek může být ne příliš dobrý. Mnoho lidí již kvůli nočnímu barovému dýchánku přišlo o práci.
Karbonizace zhoršuje kocovinu.
Pokud milujete bublinkové nápoje, je pravděpodobné, že zažíváte horší kocoviny než ti, co bublinky vynechávají. Díky sycení oxidem uhličitým se alkohol rychleji vstřebává do krevního oběhu, což zvyšuje obsah alkoholu v krvi. Vaše tělo se tak musí více snažit, aby alkohol odbouralo, což může mít za následek mnohem horší kocovinu, než jste očekávali. Pokud vás následující den čekají důležité povinnosti a přece jen máte potřebu se večer předtím napít něčeho dobrého, vynechte raději bublinky.
Kouření škodí zdraví. A nahrává kocovině.
Pokud jste po proflámované noci našli prázdnou krabičku cigaret, pravděpodobně máte vražednou kocovinu. Cigarety produkují do těla chemickou látku zvanou acetaldehyd, která může za vaši horší kocovinu. Takže, když kouříte a pijete, dáváte tělu zabrat hned dvojnásobně. Kouření může také způsobit, že budete pít více, aby vám cigareta více chutnala.
Slyšeli jste někdy, že pití červeného vína způsobuje bolehlav? No, za touto teorií je věda. Tmavší alkohol, jako je červené víno, whisky a rum, mají vyšší množství kongenerů, které jsou zodpovědné za příznaky kocoviny. Kongenery jsou vedlejší produkty fermentačního procesu, ke kterému dochází při výrobě alkoholu. Takže, pokud je u vás příšerná kocovina klasikou, vyměňte bourbon za vodku.
Zdroj: Autorský text Viktorie Vondrové, the sun, idnes.cz, wikipedia